Autosedačky v levnějších autech mají látkové potahy, v dražších jsou sedačky z italské Alcantary nebo pravé kůže. Odvětrávané sedaček jsou z perforované kůže. Použitý materiál a cena, příplatek závisí na výrobci a zvolené výbavě vozu. Jaké výhody má látka, jaké Alcantara a jaké kůže?

Odvětrávané autosedačky

Odvětrávané sedačky už nejsou záležitostí jen luxusních značek jako jsou Ferarri nebo Porsche. Chladivý vánek na hýždě nebo na záda si dnes můžete dopřát i v autech jako je Mercedes, BMW, Jeep, Škoda Superb, Škoda Rapid i u některých modelů Opel, Hyundai nebo Honda. Ve většině případů je to za příplatek a platí, čím dražší značka, tím vyšší příplatek.

Například u vozu Škoda Rapid můžete mít odvětrávané sedačky za příplatek 11.800 Kč, u Superba a Superba Kombi si připlatíte 65.400 Kč.

Béžové kožené sedačky v Mercedesu E 250 AMG
Béžové kožené sedačky v Mercedesu E 250 AMG

Alcantara

Alcantaru do interiérů vozů vyrábí italská společnosti Alcantara S.p. A. ve svých továrnách v Miláně. Sofistikovaný materiál Alcantara je u autosedaček žádanější a populárnější než přírodní kůže. Jedná se o umělý materiál, který připomíná kůži v podobě semiše, nubuku nebo veluru. Jaké má Alcantara ve srovnání s přírodní kůží výhody?

  • Je téměř o polovinu lehčí než zvířecí kůže o stejné ploše.
  • Je trvanlivá a odolná. (Po letech ježdění může být vidět opotřebení v podobě ošoupání).
  • Dá se prát a žehlit.
  • Je prodyšná.
  • Nevadí jí přímé sluneční světlo ani velmi vysoké teploty.
  • V  zimě hřeje a v létě  příjemně chladí.
  • Nelepí se na kůži, ani když v létě budete jezdit autem v šortkách.

Alcantaru dnes používají automobilky Lamborghiny (už dlouho)

Čerstvě vyčištěná světle šedá Alcantra ve více než 10 let starém Mercedesu.

Pravá kůže

Ochrana zvířat a ohleduplnost k životnímu prostředí je dnes součástí obchodní a marketingové strategie řady automobilových značek. Politické tlaky, nižší pořizovací cena a rostoucí kvalita umělých materiálů možná kůži za pár let vyřadí ze hry i v automobilovém průmyslu.

Výrobce elektromobilů Tesla nedávno vyřadil z nabídky pravou kůži a i vrcholná provedení jeho vozů jsou nyní k dispozici s potahy z umělé kůže.

V nabídce vozů Auto Faltys vozy s vysoce kvalitními koženými autosedačkami najdete.